30 SORUDA EVLİLİK VE BOŞANMA.

 

30 SORUDA BOŞANMA VE EVLİLİK

İçerik

       1)Evlenmek istiyorum fakat evlenmek için kaç yaşını doldurmuş olmalıyım?

    Evlilik akdinin gerçekleşmesi için iki tarafında öncelikle ayırt etme gücüne sahip olması ve kanunda belirtilen yaşa erişmiş olmalıdır.Medeni kanuna göre evlenme yaşı 17 yaşın doldurulması yani 18 yaşına gelmekle mümkündür.Fakat kişiler 17 yaşına geldiğinde de evlenmeleri mümkündür bu durumda yasal temsilcilerinin yazılı yoluyla rızalarının alınmasıyla gerçekleşmektedir.17 yaşına gelen kişiler evlenme ehliyetine sahipken tam ehliyetli değildir.Bu yüzden ana ve babanın evlenmeden önce izninin alınması yeterli olacaktır.Küçük yaş evliliklerinde bu durum önemlidir.

2)17 Yaşımı Doldurmadım Evlenmek İstersem Problem Olur Mu?

Medeni kanunda evlilik yaşı normalde 17 yaştır fakat bu durumun da bazen küçük yaş evliliklerinde istisnası bulunmaktadır.Bir örnek verecek olursak 16 yaşındaki bir kız çocuğunun evlenmesi için olağanüstü bir şartın olması söz konusudur. Bu şartlar hamilelik yada kızın öksüz kalması yada yoksulluk gibi durumlar olabilmektedir. 16 yaşını dolduran kişiler hâkimin takdiriyle evlenebilir ana ve babanın rızası bu durumda geçersizdir.Hakim bu kararını verirken söz konusu evliliğin kişinin hayatını kolaylaştırmasını yeğler. Eğer ki bu evlilik kişinin hayatına etki etmeyecekse hakim böyle bir karar almaz almak zorunda da değildir.Küçük yaş evlilikleri her ne kadar toplum tarafından haklı olarak istenmese de maalesef bazı zamanlarda mecburi kalınan durumlar olmaktadır.Bu durum tamamen mahkemenin kararına bağlıdır.

3)Kadınlar Boşandıktan Kaç Gün Sonra Yeniden Evlenebilir?

  –Evlilik sonlandıktan sonra yeniden evlenme süresi 300 gündür. Özel bir durum olmadıkta boşanma süreci sonlandıktan sonra bu süre başlar ve bitene kadar kadın evlenemez.Fakat bu sürenin sonlanması için mahkemeye başvurup bu süreyi kaldırmak mümkündür.

4.Evlenmekİçin Nereye Ve Nasıl Başvurulur?

Evlenmek isteyen kişiler iki kişiden birinin ikametinin bulunduğu ilçede ya da şehirdeki evlendirme dairesine başvuru yapabilirler. Eskişehir evlendirme dairesi için Odunpazarı belediyesi ya da Tepebaşı belediyesi evlendirme görevini üstlenmektedir. Evlenmek isteyen kişiler nüfus cüzdanı, nüfus kayıt örneği ve daha önceden evlenip boşanılmış ise bunu belgeleyen evraklar,18 yaşına girmemiş ise yasal temsilcinin izni gösteren belge ve sağlık raporu evlenme dairesine teslim edilir müsait gün alınır ve evlendirme memuru ile nikah kıyılır.

  5.Resmi Nikah Yapmadan Dini Nikah Yapmanın Zorunluluğu Var mıdır?

  Türk medeni kanununa göre evliliklerde resmi nikah zorunludur. Dini inanç gereği kişilertoplumda imam nikahı diye tabir edilen dini nikahı da yaptırmaktadır. Dini nikah dini olarak zorunlu olsa da resmî olarak zorunlu değildir.Hatta artık resmî nikahın yapıldığını belgelemeden dini nikahın yapılması da önlenmiştir. Bu durum sadece  imam nikahlı evlilikleri engellemek için yapılmıştır.

6)Bir Evlilik Hangi Hallerde Son Bulur?

Evlilik, ölüm, boşanma, gaiplik nedeniyle fesholur, evlenmenin iptali ve yok hükmünde sayılması durumunda sona erer. Çünkü bu durumlar evliliğin devam etmesi için gerekli şartların ortadan kalkmasını kati surette sağlamaktadır. Evlilik bir sözleşmedir ve bu sözleşmenin sona ermesi için gerekli haller yukarıda sıralanmıştır.

7)18 Yaşını Doldurdum Ve Evlenmek İstiyorum Ailem İzin Vermiyorsa Ne Olur?

18 yaşını dolduran bir kişi tam ehliyete  sahip ise evlenmek için ailesinden izin almasına gerek yoktur.Günümüzde ailenin rızası olmadan bir çok evlilik yapılmaktadır fakat daha sonra çiftlerin anlaşamaması durumunda evlenen kişiler aileleriyle sıkıntılı durumlar yaşamaktadır. Resmî olarak durum böyle olsa da örf ve adetlere göre ailenin ikna edilmesi uygun olacaktır.

8)Nişan Bozmanın Cezası Var mıdır?

Nişan her ne kadar toplumda evlenmek için ön koşul olarak görülse de aileler arasında yapılan gayriresmi bir törendir. Nişanı bozmak ya da nişan atmak gibi durumlar kişilere herhangi bir cezai sorumluluk yüklemez ve dava açma sebebi değildir.Hiç kimse mahkemeye gidip de nişanım bozuldu dava açmak istiyorum diyemez. Yalnız hukuk davası olan hediyelerin iadesi istenebilir.

9. Nişanda Yapılan Masraflar Karşı Taraftan Istenebilir Mi?

Nişanda yapılan masraflar kusurlu olan taraftan tazminat davası şeklinde bir boşanma avukatı aracılığıyla istenebilir.Masrafı yapan anne yada baba ise karşı tarafa bir alacak davası açıp bu isteklerini talep edebilir.Sadece yapılan masraflar değil kişilerin birbirine taktıkları altın mücevher yada değerli eşyalar da dava yoluyla istenebilir.Fakat bunların iyi bir boşanma avukatı aracılığıyla yapılması tarafların yararına olacaktır.

10)Yeni Evliyim Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Önemli olan evliliğin yeni olması değil boşanmak için haklı ve geçerli sebeplerin bulunmasıdır. Evliliğinde 1 yılı dolduranlar anlaşmalı olarak boşanabilir. 1 Yıldan az evlilikleri olanların anlaşmalı boşanması mümkün değildir. Yeni evi çiftlerden Her iki taraf evliliklerinin bitmesini istiyorsa  boşanma avukatı ile bunun çekişmeli boşanma davası adı altında en kısa zamanda sonuçlandırabilirler. Bu konu da kişiler tek başına hareket etmemelidir. Hak kaybına uğramamaları adına bir avukatla süreci yönetmeli ve yürütmelilerdir.

11.Eşimin beni aldattığını öğrendim ne yapmalıyım?

Her şeyden önce şu iyi bilinmelidir ki kanuni olarak aldatmak boşanma sebebidir ama suç değildir. Günümüzdeki boşanma sebeplerinin başında aldatma gelmektedir.Eşinizle ilgili bu durumu öğrendiyseniz kesinlikle bundan emin olmalısınız.Açacağınız bir boşanma davasında eşiniz büyük oranda kusurlu olacaktır ve bu durum sizin mahkemeye sunduğumuz delillerle kesinlik kazanacaktır.Eğer bu durumu öğrendiğinizde boşanmaya karar verirseniz aldatma olayını da mahkemeye ispat etmek durumunda kalırsınız aksi takdirde aldatmaya dayalı boşanma davası karşılıksız kalabilir.

12.Eşimden Sürekli Şiddet Görüyorum Boşanma Davası Açabilir Miyim

Eşten şiddet gören genelde kadın olduğu gibi bazen de erkekler bu durumla karşı karşıya kalmaktadır.Herhangi bir fiziksel yada sözlü şiddet haklı bir boşanma sebebidir. Şiddet gören taraf bunu ispatladığı takdirde boşanma için yeterli sayılır. Boşanma sebepleri arasında şiddet maalesef üst sıralarda yer almaktadır.Şiddete bağlı boşanma oldukça çabuk sonuçlanmaktadır.Diğer sebeplerde olduğu gibi şiddetin doktor raporu ile ispatlanması şarttır.

Eşim Evi Terketti Boşanma Davası Açabilir Miyim?

Eşiniz evi terkettiği zaman 4 ay sonra mahkemeye başvurulup yapılan ihtara  rağmen hala eve dönmezse ihtardan 2 ay sonra terke dayalı boşanma davası açılabilir.Bu durum şahitlerle desteklenirse açılan boşanma davası daha çabuk sonuçlanacaktır.

Boşanma Nasıl Bir İşlemdir?

Boşanma evlenen çiftlerin evliliklerinin yasada belirtilen sebepler neticesinde mahkemeye taraflardan birinin başvuru yapmasıyla hakim kararı ile sonlandırılmasıdır. Her ne kadar toplumumuzda boşanmalara üzücü bir hadise olarak bakılsa da maalesef boşanmalar bazen ciddi bir şekilde gerekli hale gelmektedir.Şiddet,aldatma, kötü muameleye maruz kalma bunların en belirgin sebepleridir.İnsanlar boşanma sürecine başladıktan sonra internette hep en iyi boşanma avukatı olarak araştırmalar yapmakta ve kendilerini temsil edecek bir avukat arayışına girmektedir.Çünkü bu süreç zorlu olduğundan tek başlarına bu işi yürütmek istememektedirler.

15.BOŞANMA DAVASINI KAZANABİLİR MİYİM?

Aslında boşanma davası açılırken herkesin sorduğu soru budur. Boşanma davasının kazanılması ya da kaybetmesi olayı mahkemenin dava sonucunda kimi haklı bulduğudur.Haklı bulunma durumu ise ortaya sunulan deliller,şahitlerinin dinlenmesi ve iki tarafın boşanma avukatının dilekçelerde belirttiği hususlar göz önüne alınarak hakim tarafından belirtlenmektedir.Boşanma davasında haklı çıkmak bir çok hakkın korunması ve velayet açısından önemlidir.Boşanma davasını kaybetmek yada kazanmak son derece önemli olduğu gibi davayı takip eden boşanma avukatının da işinde uzman ve bu davaları bilen süreci yakından takip eden biri olmalıdır.

16.Boşanma Davası Hangi Mahkemelerde Görülür Hangi Mahkemede Dava Açılır?

Boşanma davasında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile mahkemesi kurulmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesi, Aile Mahkemesi sıfatıyla davalara bakar.Eskişehir Aile Mahkemesi boşanma davası konusunda yetkilidir ve Eskişehir boşanma davası için bu mahkemelere başvuru yapılmalıdır.Aile mahkemeleri genelde küçük ilçelerde yer almaz bunun yerine asliye hukuk Mahkemeleri bu davalara bakar.

17.Boşanmak İstiyorum Ama Çocuğum Var Ne Yapabilirim?

Çiftler boşanmamak için direnip buna yanaşmasa da bazen bu durum yaşanılmaz bir hale gelmekte ve iki tarafın hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki ana ve baba arasındaki sorunlar ailelerden çok evdeki çocukları olumsuz yönde etkilemektedir.Belirli bir seviyeden sonra eğer evlilik gerçekten yolunda gitmiyorsa çocukların psikolojik yararı ve yaşam kalitesi için boşanma davası açılmalıdır.Eğer çocukların yaşları küçükse hakim takdir yetkisini kullanarak çocukları genelde anneye vermektedir.Eğer çocukların yaşı büyükse hem çocuklara sorulmakta hem de mevcut durum değerlendirilmektedir.

En İyi Boşanma Avukatı Bulmak Mümkün Müdür?

Boşanmak isteyen taraflar her zaman avukatlarının iyi olmasını ister.Fakat takdir etmelisiniz ki en iyi kavramı her zaman görecelidir.Boşanma avukatı ararken belirli kriterleriniz olmalı.Bunları yerine getirirseniz zaten en iyi avukatı bulmuş olacaksınız.Bu kriterler ne olmalı? Öncelikle çalışacağınız avukatın boşanma davaları konusunda tecrübeli olmasına dikkat etmelisiniz çünkü uzun bir süreç olduğundan takibin titizlikle yapılması gerekir.Bir diğer kriter ise avukatınızın sizin durumunuzu gerçekten benimsemesi ve size bunu yansıtmasıdır.Birebir görüşmede bunu hissedebilirsiniz.Bu iki kriteri buluşturduğunuzda kafanızda güvendiğiniz bir profil oluşturursunuz ve gözünüz arkada kalmaz.

19.Boşanma Davası Ücretleri Ne Kadardır?

Her davada olduğu gibi boşanma davasının da bir ücreti vardır fakat bu ücreti en başından kestirmek mümkün değildir.Boşanma davası ücretini görüşürken avukatınızla karşı karşıya gelip yapılacak işlemleri görüşüp karşılıklı olarak ücrette anlaşmaya varmanız daha mantıklı olacaktır. Telefondan ücret sormak yada avukata mesaj atarak boşanma davası ücreti sormak sizleri açık bir şekilde yanıltacaktır.Çiftler boşanma esnasında tabi ki avukat ücretini dikkate almalıdır fakat güvendiğiniz bir boşanma avukatı ile anlaştığınız zaman psikolojik olarak da rahata erdiğinizi göreceksiniz.

20. Yurtdışında Boşandım Türkiye’de de Boşanmam Gerekir Mi ?

Yurtdışında yaşayan Türkler’in önemli sorunlarından biri olan, “boşanma davalarının tanınmasıyla“ ilgili sorunun çözümü büyük önem taşıyor.Kişiler yurtdışında boşanma davaları gerçekleştirdikten sonra maalesef bu durum Türkiye’ye yansımıyor ve burada da ekstra bir işlem gerekiyor.Çiftler yurtdışında boşandıktan sonra yine iki tarafta belgelerini toplayıp ortak bir şekilde konsolosluğa başvurursa o zaman boşanma Türkiye’de de tanınmaktadır.Fakat bazen boşanan çiftler bir araya gelmeyip diğer yolu yani boşanmanın ülkemizde tanınması için dava yoluna gitmektedir.Bu davanın adı tanıma ve tenfiz davasıdır.

21.Aile Avukatı Ne Demektir?

Aile avukatı adından da anlaşılacağı üzere aileyi ilgilendiren bütün konularda uzman bu tür davalara bakan uzman avukata denmektedir.Aileyi ilgilendiren konular şöyle sıralanabilir;

Boşanma davası

Velayet davası

Nafaka ile ilgili davalar

Babalık davası

Tazminat davası gibi davalar bu alana girmektedir.

22.Boşanma Davasının Sebepleri Nelerdir?

TMK da boşanma davasının özel sebepleri bellidir.Boşanma davasının bir çok sebebi vardır fakat aşağıda saydığımız maddeler özel olarak düzenlenmiştir:

Zina, hayata kast, pek kötü ve onur kırıcı muamele, suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme, terk ve akıl hastalığı özel boşanma sebepleridir.

23)Anlaşmalı Boşanma Nedir ?

Boşanma davalarının en erken sonuçlanan türü anlaşmalı boşanmadır.Taraflar boşanma konusunda uzlaşıp alacak verecek konusunda karar birliğine varınca boşanma en geç 3 ay içinde gerçekleşebilmektedir.Düzenlenecek bir protokole iki tarafın imza atması gerekir ve bu protokol mahkemeye sunulur.Bu boşanma şeklinin gerçekleşmesi için evlilik üzerinden 1 yıl geçmiş olmalıdır.

24.Anlaşmalı Boşanmanın Faydası Nedir?

Boşanma uzun ve yıpratıcı bir süreçtir. Bu sürecin en kısa sürede sonlanması tarafların hem maddi hem manevi yönden rahat etmesini sağlayacaktır. Eğer boşanmaya karar verilmişse ve çiftler de  uzlaşmaya varabiliyorsa bu yol tercih edilmelidir. Bu süreçte şüphesiz çocuklarda düşünülmelidir. Onların en az zarar görmesi sürecin en kısa zamanda sonlanmasına bağlıdır.Bu durum da anlaşmalı boşanma yoluyla sağlanabilir.

25.Tazminat Davası Açmak İstiyorum Kazanabilir Miyim?

Tazminat davaları bir çok konuda açılmaktadır.Öncelikle sizin boşanmadan yada herhangi bir konuda doğan bir hak kaybınızın olduğuna inanıyorsanız tazminat davası açmanızda fayda var. Bu dava türlerinde hakim takdir yetkisini kullanır ve sizin isteklerinizin makul olup olmadığına bakar.Örnek olarak sizin mağduriyetiniz 20.000 tl iken siz mahkemeye 100.000 tllik dava açarsanız bunun sadece eğer haklıysanız 20.000 tl lik kısmını alabilirsiniz.Eskişehir tazminat davası konusunda araştırma yaparken avukatınızı iyi seçmenizin dava takibi açısından yararınıza olacağını bilmelisiniz.Sonuç olarak haklı olduğunuz her konuda karşı tarafa tazminat davası açabilir ve haklılığınızı ispat ederseniz davanızı kazanabilirsiniz.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Demektir?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları orada boşandığı zaman bunun Türkiye’ye de bildirilmesi gerekir.Aksi takdirde oradaki boşanmalar gerçekleşse bile hala Türkiye’de resmiyette evlilik devam eder.Bu sorunu çözebilmek için tanıma ve tenfiz davası açılması gerekir.Bu dava kısa sürer çünkü yurtdışı boşanmalarının ülkemizde de tanınması için açılan bir dava türüdür.Malesef yurt dışında boşanan her vatandaş kendi anavatanında da boşandığını düşünmektedir ve bu bir yanılgıdır. Hal böyleyken tanıma ve tenfiz davaları bu tür sorunlar için bir çözüm yoludur. Tanıma tenfiz davası avukatı olarak yine boşanma avukatları ön plana çıkmakta ve bu davaların takibini yapmaktadır.

27.Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanmalıdır?

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için 1 yıl süren bir evlilik olması gerektiğini belirtmiştik.Bununla beraber anlaşmalı boşanma davası tarafların karşılıklı imzalayacağı bir boşanma sözleşmesi ile gerçekleşebilmektedir.Boşanma sözleşmesi tarafların her konuda anlaşabileceği maddelere dayanmalıdır çünkü bir maddede bile uzlaşma olmazsa boşanma çekişmeliydi dönüşebilir.Boşanma protokolü ciddi bir evrak olduğundan taraflar bunu yaparken uzman bir avukatla bir araya gelip protokolü öyle tamamlamalıdır.Çünkü yanlış yapılan yada yanlış anlaşılmaya meydan verecek bir madde bile hak kaybı ortaya çıkarabilir.Bu protokolde maddi durumlar nafaka, velayet,kişisel ilişki kurulması gibi konular yer almaktadır.

Eşimden Şiddet Görüyorum Boşanabilir miyim?

Boşanma davalarının başlıca sebeblerinden birisi de şiddete dayalı evliliklerdir.Eşlerden birisi şiddet görüyorsa haklı bir şekilde boşanma davası açabilir.Günümüzde maalesef bu durum şiddetle kalmayıp kadın cinayetlerine kadar gitmektedir.Şiddet aile düzenini temelinden sarstığı için mahkemece kabul edilen önemli boşanma sebebidir.

Boşandığım Eşimden Nafaka Alıyorum. Bir Başkasıyla Evlenirsem Nafakam Kesilir Mi?

Nafaka taraflara yoksulluğa düşmemesi için ödenen bir paradır.Eğer ki kişi eşinden boşanıp başka biriyle imam nikahla dahi evlenmiş olsa eski eş bunu ispat ettiği takdirde nafaka kesilecektir.Fakat çocukların aldıkları nafaka ödenmeye devam edecektir.Bu yüzden kişiler attıkları adımları buna göre hesap etmelidir.

30.Nafaka Sadece Kadın ve Çocuklara Mı Ödenir?

Nafaka tarafların yoksulluğa düşmesini engellemek için mahkeme tarafından alınan bir önlemdir.Eşlerden kadın olan çok zenginse ve erkek olan taraf boşanma gerçekleştiğinde yoksulluğa düşecekse kadın da erkeğe nafaka ödeyebilir.Toplumda sadece kadın nafaka alabilir gibi bir algı oluşmakta fakat bu yanlıştır. Erkekler de kadınlardan nafaka isteme hakkına sahiptir.

Arabulucu Avukat Elif Kocabaş

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button