Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir ?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir ?

               Tanıma davası adından da anlaşılacağı üzere yurt dışındaki mahkemelerde boşanıp, icrai bir hükmün bulunmadığı bu kararın Türkiye’de tanınması için açılan davadır.

Bi nevi yurt dışındaki mahkeme kararının tescillenmesi için açılan bir dava türüdür. Örnek olarak Belçika’da boşanan bir Türk aile bu kararın Türkiye’deki kurumlar tarafından da resmî olarak kabul edilmesi için tanıma davası açabilirler. Tabi ki dava açarken dava konusunun içinde icrai nitelikteki nafaka, tazminat gibi istekler olmamalıdır.Tanıma davası sadece yurtdışı mahkemelerini onaylamak, bu mahkemelerin kararına bir resmiyet kazandırmak için açılmaktadır.

Özet olarak Türkiye’de aile mahkemesi yurtdışında açılan ve sonuçlanan mahkeme kararını tanıdığını onaylar ve dava sonuçlanır. Yurt dışındaki vatandaşların çoğu zaman;Yurt dışında boşandım Türkiye’de ne yapmalıyım? sorusunu sormaktadır. Çoğu zaman bu durumda tanıma davasını açmayınca gittikleri resmî kurumlarda sıkıntı yapabiliyorlar. Bu yüzden yurt dışında boşandım diyorsanız Türkiye’de tanıma davasını da açmanız gerekebilir.

Tenfiz Davası Nedir ?

                Tenfiz davası tanıma davasından farklı olarak icrai nitelik taşıyan kararların da tanıtılması amacıyla açılmaktadır. İcrai nitelikli kararlar Türkiye’de tanınmaz ise yurtdışı mahkemesinin verdiği kararla sınırlı kalacaktır. Böylece gurbetçi vatandaşın ülkesindeki hakkı kaybolacaktır. Bu sebeple tenfiz davası icrai hüküm barındıran kararları tanımak için açılmalıdır.

Velayet konusu, tazminat, nafaka gibi konuların icra edilirliği açısından tenfiz davasına ihtiyaç vardır. Bu tür kararlar için sadece tanıma davası yeterli olmaz.

Örnek olarak bir velayet  kararının mahkemece icra edilebilmesi için tenfiz davası açılmalıdır yada bir nafaka kararının Türkiye’de de alınabilmesi için yine tenfiz davasına ihtiyaç duyulacaktır.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Neden Gereklidir?

Bu iki dava türü yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız içindir. İki dava türünü de yukarıda belirtirken nedenini de şöyle açıklayalım. Yurt dışında evlilik yapan bir çift haliyle Türkiye’ye de bu durumu bildirir ve iki taraf da birbirine karşı evlilik kurumunun getirdiği sorumlulukları alır. Sadakat, mirasçılık vs bunlardan birkaçıdır. Kadın için kocasının soyadını kullanmakta bu yükümlülüklere dahildir. Hal böyleyken iki tarafında da birbirine karşı yükümlülüğü varken, boşanma olayından sonra da bu yükümlülükler sona erer.

Yurt dışında yapılan evliliklerin nasıl Türkiye’ye bildirilmesi şart ise yurt dışında yapılan boşanma işleminin de Türk devleti tarafından denetlenmesi gerekir.Yurt dışında karar verilen boşanma davasını Türk medeni kanunlarına göre  aile mahkemesi denetleyerek uygunluğunu kontrol eder ve tanır,tenfiz eder. Eskişehir tanıma ve tenfiz davası gurbetçi vatandaşlarımızın kamu kurumlarında yada kimlik bilgileri konusunda sıkıntı yaşamaması nedeniyle gereklidir.

Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Hangi Mahkemeye Başvurulur?

Tanıma ve tenfiz davası yurtdışında boşanan bir çiftin nafaka, velayet, boşanma gibi kararlarının Türkiye’de de tanınması için açıldığını belirtmiştik. Türkiye’de ise bu kararları alan mahkeme aile mahkemelerdir.

Aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde bu tür davalara asliye hukuk mahkemesi bakmaktadır. Eğer bir tanıma tenfiz davası açmaya ihtiyaç duyarsanız bir boşanma avukatı aracılığıyla bu davayı yürütebilirsiniz.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Hangi Belgeleri Toplamalıyım?

Türkiye’de bu davayı açabilmeniz için aile mahkemesine bazı belgeleri sunmanız gerekiyor. Bu belgeler ;

  • Yabancı mahkeme tarafından verilen boşanma kararının ıslak imzalı belgesi
  • Boşanma kararının kesinleşme belgesi
  • Apostil şerhi
  • Yabancı mahkemenin vermiş olduğu kararın yeminli bir tercüman tarafından Türkçeye çevirilmiş hali
  • Pasaport ve nüfuz cüzdanı fotokopisi
  • Boşanma avukatı na içinde tanıma tenfiz davası için yetki veren bir vekaletname

Bu evraklarla beraber ilgili mahkemeye başvuru yapılarak dava açılabilir.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Boşanma Avukatına Başvurun.

                 Eskişehir tanıma tenfiz davası için boşanma hukuku ve aile mahkemesi davalarına bakan uzman bir boşanma avukatından yardım almalısınız. Bu süreçte atacağınız adımlar, yazacağınız dava dilekçesi profesyonel olmalıdır ki dava sürecinde mağduriyet yaşamayın. Aynı zamanda davanızı vekalet vereceğiniz bir boşanma avukatının takip etmesi, siz yurt dışındayken davaların aksamasını önler. Buradaki vekil avukatınız sizin adınıza bütün işleri yürütür. Mahkemenin muhatap alacağı bir isim sizin adınıza bütün işlemleri halledebilir.

Tanıma Tenfiz Davası Kısa Ne Kadar Sürer?

Dava süreleri her mahkemeye göre farklılık gösterir. Eskişehir aile mahkemesinde açacağınız bir tanıma tenfiz davası ortalama olarak 6 ay içinde sonuçlanabilir.

Bu dava türü çok karmaşık değildir. Bilirkişi gerekmez, keşif yapılmaz, tanık dinletmeye gerek yoktur. Bu işlemlerin olmaması da zaten bir davanın kısa sürmesini sağlayan faktörlerdendir.

Tanıma ve tenfiz davasını uzatacak tek faktör bu süreçteki yazışma ve tebligatların ulaşması sürecidir. Yurt dışı yazışmalarının da zaman aldığını düşünürsek, dava sürecini uzatacak tek husus bunlar olacaktır.

Fakat tüm bu işlemleri kısaltmak mümkündür. Yurt dışında yaşayan davacı ve davalının birer avukatı varsa bu tebligatlar direk yurtiçindeki avukatlara yapılacağından dava süresi de kısalacaktır. Eskişehir boşanma avukatı yada Eskişehir aile avukatı arıyorsanız şayet ofisimizle iletişime geçmeniz menfaatinize olacaktır.

        Eskişehir Avukat Arabulucu Elif Kocabaş

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button