Hukuki Danışmanlık Neden Önemlidir?

Hukuki Danışmanlık Neden Önemlidir?

          Hukuki danışmanlık bir avukattan herhangi bir konu hakkında enine boyuna detaylı bir şekilde bilgi almaktır.İnsanlar maalesef bu konuda zaman zaman duyarsız kalmakta ve danışmanlık almak yerine kendi başlarına yada kulaktan duyma bilgilerle hareket etmektedirler. İnsanın kendi işini kendi görmesi tabi ki güzeldir fakat hukuki süreç profesyonel bir destek almadan tek başına yürütülebilecek bir durum değildir.

          Bir söz vardır ki çok da yerinde söylenmiştir. AVUKATA DANIŞMAMAK, DANIŞMAKTAN DAHA PAHALIDIR. Burada insanlar belirli bir ücreti var diye bu hizmeti göz ardı ederken maalesef uğradıkları maddi ve manevi hak kayıpları danışmanlık ücretinden on kat hatta yüz kat fazla olabilmektedir.

        Örnek verecek olursak; hakkında icra takibi başlatılan bir vatandaş buna itiraz hakkı varken avukata danışıp itiraz etmez ise bütün borcu kabullenmiş sayılır. Bir başka örnekle özetlersek hakkında boşanma davası açılmış birisi bunu umursamayıp, gelen dilekçeye cevap vermezse hakkındaki bütün iddiaları kabul etmiş sayılır ve büyük hak kaybına uğrar.

      Tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak uzman bir avukattan hukuki danışmanlık alıp bilerek hareket etmek her zaman yerinde bir davranış olacaktır.

  AVUKATA DANIŞMAK ÜCRETLİ MİDİR?

        Her emeğin bir karşılığı olduğu gibi hukuki danışmanlık da emek gerektirir ve bir karşılığı vardır. Nasıl ki bir psikolog yada bir doktor danışmanlığı ücret mukabilinde yapılıyorsa avukat danışmanlığı da ücretli olarak yapılmaktadır.Gittiğiniz boşanma avukatı, ceza avukatı yada hangi konuda bir avukat arıyorsanız size gerekli konuda yeterince bilgilendirmeyi yapacaktır.

  AVUKATA DANIŞMANIN ÜCRETİ NE KADAR?

           Danışma ücreti, boşanma davası ücreti, ceza davası ücreti, iş davası ücreti vb konuların tamamı asgari düzeyde Türkiye Barolar Birliğinin yayınladığı tarife üzerinden belirlenmektedir. Yani bir avukatın alacağı ücret minimum düzeyde bellidir fakat onun üzerinde bir ücret almak avukatın ve danışmanın arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Tüm bunlara ek olarak bir avukat danışmanlık ücreti konusunda asgari ücret tarifesinin altında ücret alamaz bu tamamen yasaktır.

HUKUKİ DANIŞMANLIĞIN BELLİ BİR SÜRESİ VAR MIDIR?

         Danışma süresi sorduğunuz soruların niteliklerine ve uzunluklarına göre değişir.Asgari ücret tarifesi nde belirtilen tutar bir saatlik ücretin karşılığıdır. Fakat bu durum avukatınızla anlaşmanıza da bağlıdır.

Bir boşanma davası konusunda danışmanlık alıyorsanız bu çok daha uzun sürebilecektir ya da bir ceza davası konusunda danışmanlık alacaksınız bu da bir hayli uzun sürecektir. Fakat daha kısa bir konuda örnek olarak isim değiştirme davası konusunda danışmanlık alacaksanız bu konu daha kısa süreceğinden danışma süreniz daha kısa olacaktır.Tabi bu süre danışacağınız avukatınızın sizinle ilgilenmesine sorularınızı itinayla cevaplamasına da bağlıdır.

HUKUKİ DANIŞMANLIK NEREDE VE NASIL YAPILIR.

                 Hukuki danışmanlıklar genellikle avukatın bürosunda sözlü olarak yapılmaktadır. Eskişehir avukat hizmeti veren hukuk büromuz müvekkillerine sürekli olarak danışmanlık  vermekte ve onlara yol göstermektedir. Karşılıklı güven ve samimiyet anlayışı içerisinde danışmanlık süreci büromuzda yürütülmektedir.

         Son zamanlarda pandemi sebebiyle yüz yüze görüşmelerin problem olduğu insanların bir araya gelmekte sıkıntı  yaşadığı bu durumlarda hukuk büromuz online danışmanlık hizmeti de verebilmektedir. Bu sayede hem virüs riski ortadan kalkmış hem de güvenli bir şekilde danışmanlık ortamı oluşacaktır.

Son olarak müvekkilin yoğunluktan kaynaklı  talebi üzerine dışarda şirket,firma vb  yerlerde de danışmanlık hizmeti verilebilmektedir.

HUKUKİ DANIŞMANLIKTA GİZLİLİK ESASI NEDİR?

         Hukuk çok geniş bir alandır dolayısıyla insanların hayatları ile alakalı olan her şey danışma konusu olabilir.Bu sebeple müvekkil ve avukat arasında gizliliğe dair bir güven duygusu oluşmalıdır ki insanlar sormak istediği her şeyi rahat bir şekilde sorabilsinler.

        Nasıl ki tıpta hasta mahremiyeti denilen durum varsa hukukta da avukat müvekkil arasında son derece bir gizlilik ilişkisi olmalıdır.Avukatlık mesleğinin gereği de budur. Sonuç olarak büromuzda yapılan danışmanlıklar son derece gizli kalır ve üçüncü bir şahıs sürece kesinlikle dahil edilmez.Bu müvekkilin en yakınları olsa bile değişen bir şey olmayacaktır.

HUKUKİ DANIŞMANLIK HANGİ KONULARDA VERİLİR?

       Her türlü konuda hukuki danışmanlık alabilirsiniz tabi ki. Fakat daha sık olarak büromuzdan talep edilen danışmanlık  konularına ağırlık verecek olursak;

  • Hakkınızda bir dava açıldıysa dosyanız incelenip tarafınıza olası sonuçları bildirilir ve atacağınız adımlar vereceğiniz kararlar konuşulabilir
  • Boşanmaya karar vermişseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu konuda da danışmanlık alabilirsiniz
  • Yabancıların oturum alma, çalışma hakkı gibi konularda danışmanlık hizmeti verilir
  • Belge ve sözleşmelerin hazırlanması, ihbarname ve ihtarnamelerin düzenlenmesi,kira sözleşmesi, tapu işlemleri gibi resmî evrakların hazırlanması ve incelenmesi konusunda,
  • İş hukuku avukatı aracılığıyla işten çıkma kıdem,ihbar tazminatlarının alınması ve daha sıralayamadığımız birçok hususta büromuzla irtibata geçip danışabilirsiniz.

        Avukata gitmek konusunda toplumdaki  algı maalesef son derece yanlıştır. Kişilerin başına kötü bir şey geldiğinde sadece avukata gidildiği düşünülür oysa hukuk büroları kişilerin haklarını savunmak, uğradığınız hak kayıplarını geri almak için insanlara yol göstermek için vardır.

         Eskişehir’de hukuki danışmanlık hizmeti veren hukuk büromuz her şeyden önce müvekkillerimizin üstün yararını düşünür ve ona göre hareket eder. Unutmayın ki hukuki danışmanlık ucuz ama çok önemli bir hizmettir. Danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyarsanız bu yola başvurmaktan kesinlikle çekinmeyin çünkü kazanan siz olursunuz.

    AVUKATA DANIŞMAMAK, DANIŞMAKTAN DAHA PAHALIDIR.

 

                                                                                                                                       Av. Arb Elif Kocabaş

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button