Sosyal Medyada Hakaret Suçu

Sosyal Medyada Hakaret Suçtur.

Çağın en büyük problemlerinden birisi de maalesef internet suçları yada bilişim suçları olarak karşımıza çıkıyor. Çoğumuz gündelik hayatta sosyal medyada yada herhangi bir sanal platformda diğer kişilerle iletişime girebiliyoruz. Bu iletişim sonucunda bazen çatışmalar kaçınılmaz hale gelebiliyor. İnsanlar birbirlerine hakarete varan sözler sarfedebiliyor. İnternet çağının getirdiği bu sorun yeni cezaları da beraberinde getirmekte. Bir ceza avukatı bu tür durumlarla sık sık karşılaşabiliyor. Ceza avukatının karşısına gelen durum ya  hakaret eden vasıtasıyla yada hakaret edilen vasıtasıyla mümkün olmuştur. Geriye baktığımızda bu tür suçlar pek yoktu.Günümüzde internetten hakaret suçu veya internet suçlarının çoğalmasıyla beraber Anayasada ve ceza kanunlarında gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Kişilerin bu tür durumlarla karşı karşıya kalmaması için gerekli önlemler alınmaya çalışılmıştır.

   5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenlenen hakaret suçunu;

Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.”şeklinde düzenlenmiştir.

Yukarıdaki kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere internet suçunun yada hakaret suçunun oluşabilmesi kişiye sadece  küfretmek olarak algılanmamalıdır. Karşıdaki insanın onur haysiyet ve şerefine dokunan, bunları zedeleyen her türlü söz ve davranış sanal ortamda yapılıyorsa bu suçtur.

Ceza mahkemesi bunun karşılığında bir yaptırım uygulayacaktır. Bu tür hakaret suçları genel anlamda sosyal medyada karşımıza çıkmaktadır.

Facebook,Twitter, İnstagram,YouTube gibi çok bilinen platformlar üzerinden insanların birbirlerine karşı yazdığı yorumlarda geçen ifadelerde bile ortaya hakaret suçu çıkabilir. Örnek olarak A kişisinin sevmediği bir futbolcuya,sanatçıya, siyasetçiye sosyal medya üzerinden ettiği kötü bir, söz aylar sonra karşısına açılmış bir  ceza davası olarak gelebilmektedir. Bunun sonucunda kişi ceza alıp tazminat ödeyebilmektedir.

Şu husus da oldukça önemlidir ki buna kişiler maalesef çok dikkat etmiyor.Sosyal medya üzerinden bizzat hakaret etmek suç olduğu gibi başka birisinin yazdığı yada paylaştığı hakaret içerikli bir yazı yada fotoğrafı beğenmek de suçtur. Onu kendi profilinde paylaşmak da kişilerin başını derde sokabilir. Ben böyle bir şey yazmadım sadece yazılanı paylaştım savunmasını maalesef mahkemeler de kabul etmemektedir.

Tüm bu yazdıklarımız sonucunda hayatımızın an be an içinde olan sosyal medyada gezerken son derece dikkatli olmak menfaatimize olacaktır.

Söz konusu internet olunca tabi ki suç tanımı sadece hakaretle sınırlı kalmamaktadır. İşin içine hele sosyal medya girince bir çok suç çeşidi karşımıza çıkmaktadır.

Bir kişinin özel fotoğraflarının paylaşılması, bir kişiye ait videonun sosyal medya platformlarına yüklenmesi ya da bir kişinin fotoğrafına shop yapıp fotoğrafın alay konusu edilmesi de sanal suçtur. Bunun karşılığında ceza alacağımız bir durum olacaktır.Hukuk kişilerin huzurunu,kişilik haklarını korumak ve toplumsal düzeni sağlamak için vardır. Bu durum unutulmamalıdır.Bu sebeple de sanal ortam dahi olsa kimsenin işlediği suç yanına kalmaz.Eğer ki böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hemen bir ceza avukatı ile görüşüp kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz.Bu sayede hem karşıdaki şahıs yaptığının cezasını görecek, hem de siz maddi ve manevi olarak tazminat davası açma hakkınızı kullanabileceksiniz.

Şimdi bilişim suçlarının detaylarına sorularla beraber bakalım.

Facebook,Twitter,İnstagramda Hakaret Edilirse Ne Yapmalıyım?

Böyle bir sorun yaşarsanız eğer yapmanız gereken ilk iş karşı taraftaki kişinin ettiği hakaretin ekran görüntüsünü alıp suçu belgelemek olacaktır. Çünkü adli makamlara başvurduğunuzda suça dair sizden delil istenecektir.Bu süreçte sadece hakaretlerin değil kişinin kimliğini ortaya çıkaracak profil bilgilerini de belgelemelisiniz.Bunun sebebi yapacağınız şikayette elinizin delil açısından  kuvvetli olmasıdır.

Hakaret İle Karşılaşırsam Nereye Nasıl Başvuracağım?

Yukarıda da anlattığımız gibi eğer hakarete maruz kalırsanız elinizdeki delillerle beraber bulunduğunuz yerdeki en yakın karakola ya da Cumhuriyet Başsavcılığı müracaat bürosuna başvuru yapabilirsiniz. Fakat bu işlemleri yaparken alanında uzman bir ceza avukatı ile süreci yürütmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede ne yapacağınızı bilirsiniz ve ileride oluşacak bir hak kaybının da önüne geçmiş olursunuz.Savcılık şikayetinizi en kısa sürede değerlendirmeye alacak size yada avukatınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Şikayetçi Olduktan Sonra Şikayeti Geri Çekebilir miyim?

Hakarete bağlı suçlarda şikayet geri çekilebilmektedir.Eğer dosyanız soruşturma aşamasında ise ve siz bu aşamada şikayetten vazgeçtiyseniz savcılık ‘’Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verir, eğer dava açılmışsa da ‘’Düşme’’ kararı verilir ve dosya kapatılır.

Sosyal Medyada Hakaret Etmenin Cezası Nedir?

Bu soru son zamanlarda en çok Sorulan soruların başında geliyor. Hakaretin internet ortamında ya da yüzyüze yapılması çok bir şey fark etmiyor. Çünkü Türk ceza kanununun 125. Maddesinde hakaret suçu her yerde aynı yaptırımı alacaktır.

Bu yaptırım da şu şekilde düzenlenmiştir;

“…üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca bir hapis cezası veya adli para cezasına hükmedilecektir. 

Görüldüğü üzere hakaret suçunun cezası iki yıla kadar hapis ya da para cezası olarak kişilerin karşısına çıkıyor.

Sonuç olarak baktığımız zaman sosyal medya siteleri üzerinden işlenen suçlarhayatımızın her alanında karşımıza çıkabiliyor. Kimi zaman da hakaret yerine yine çok karşılaştığımız şantaj suçları da ortaya çıkabiliyor. Bu durum da en az hakaret kadar insanları psikolojik olarak derinden etkileyebiliyor. Böyle durumlar yaşarsanız şayet bir bilişim avukatı yada ceza avukatı ile görüşüp derhal hakkınızı aramanın yollarını bulun. Eskişehir bilişim avukatı için alanında  uzman hukuk büromuz ile iletişime geçerseniz yaşadığınız sorunlar ile alakalı maksimum yardımı alacağınızdan şüpheniz olmas

                                                                                   Arabulucu Avukat Elif KOCABAŞ

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button